lyalko v i memory

Сьогодні 1 вересня 2024 року виповнюється 93 роки з дня народження Вадима Івановича Лялька. Хочеться пригадати яскраві сторінки його життя. Спільну роботу, спільні проекти, задуми, більшість з яких Вадим Іванович втілив у життя.

Він понад 30 років був ідеологом і лідером розвитку методів та засобів дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) в незалежній Україні, активно проводив наукову та науково-організаційну діяльність з інтеграції досліджень вчених України в рамках міжнародних програм по глобальним змінам із застосуванням вітчизняних досягнень з енергомасообміну в геосистемах, застосуванню космічних технологій ДЗЗ та калібрувально-завіркових полігонів.

Вадим Іванович був керівником проекту дослідження природних ресурсів аерокосмічними засобами в межах Національної космічної програми України та співкерівником аналогічних проектів в ряді міжнародних програм (GEOSS, GMES, NEESPIE), що виконуються разом з Міжнародним інститутом прикладного системного аналізу (IIASA), Європейським космічним агентством (ESA) та ін.

Очоливши у травні 1992 р. щойно створений Центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України, він спрямував його діяльність на вирішення цілого ряду актуальних для України задач, зокрема, використання матеріалів аерокосмічних зйомок, в тому числі з українських космічних апаратів «Січ-1» та «Океан-О», для суттєвого підвищення оперативності та економічності робіт, зокрема, при пошуках нафтогазових покладів, контролю за впливом Чорнобильської катастрофи на довкілля, прогнозування врожайності сільськогосподарських культур, пожежонебезпечності лісів.
Обіймаючи посади заступника головного редактора «Геологічного журналу», члена редколегії журналу «Космічна наука і технологія», Вадим Іванович гостро відчував потребу у спеціалізованому науковому періодичному виданні. Так у березні 2014 року був започаткований «Український журнал дистанційного зондування Землі», який він очолив як головний редактор.

Вадим Іванович – не тільки відомий вчений, але й був людиною, яка допомогла багатьом з нас приєднатися до Науки, відчути радість творчості, самореалізуватись. Багато його наукових ідей випереджали час, й колектив Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі продовжує втілювати їх в життя.