Про Науковий Центр аерокосмічних досліджень Землі

Державна установа «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України» (ЦАКДЗ ІГН НАН України) була створена як самостійна юридична особа в 1992 році згідно з Постановою Президії Академії наук України від 20.05.1992 р. № 150 на базі Київського науково-дослідного інституту космоаерометодів та підрозділів Інституту геологічних наук АН України. У колективі Центру близько 90 співробітників, в тому числі 1 академік НАН України, 2 член-кореспондента НАН України, 11 докторів та 21 кандидат наук.
Відділ енергомасообміну в геосистемах (у складі відділу Лабораторія технічних засобів дистанційного зондування Землі); Відділ геоінформаційних технологій в дистанційному зондуванні Землі (у складі відділу Лабораторія методів обробки даних дистанційного зондування); Відділ аерокосмічних досліджень в геології; Відділ геопросторового моделювання в аерокосмічних дослідженнях; Відділ аерокосмічних досліджень в геоекології.
У Центрі працює Вчена рада. З 1997 по 2021 рр. діяла Спеціалізована вчена рада із захисту докторських та кандидатських дисертацій.
Основні наукові напрями діяльності Центру
Одним з основних завдань Центру є проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень Землі дистанційними методами з метою одержання нових наукових знань та їх використання для практичних цілей у відповідності з основними науковими напрямами діяльності Центру:
- удосконалення теоретико-методичних основ аерокосмічного моніторингу довкілля, створення і дослідження фізико-математичних моделей генерування, відбиття та розсіювання електромагнітного випромінювання земними утвореннями (рослинність, ґрунт, вода) та антропогенними об’єктами;
- розроблення методів і технологій аерокосмічного моніторингу екологічного стану природного середовища, дистанційного вирішення природоресурсних завдань, а також завдань подвійного призначення, спостереження за глобальними змінами у геосфері (пошуки корисних копалин, кліматичні зміни, стан та зміни лісів, опустелювання тощо);
- розроблення методів і технологій аерокосмічного агромоніторингу з оцінюванням стану сільськогосподарських культур та прогнозуванням урожайності, дистанційного спостереження за поновлюваними природними ресурсами (ґрунти, ліси, водойми);
- обґрунтування вимог до технічних засобів дистанційного зондування Землі, розроблення методів калібрування бортових сенсорів і валідації супутникових даних і технологій;
- створення вітчизняної нормативно-понятійної бази дистанційного зондування Землі з гармонізацією її до відповідних міжнародних норм і стандартів.
- міжнародна кооперація досліджень з дистанційного зондування Землі з метою залучення передового зарубіжного досвіду, апаратури і технологій для потреб економіки та охорони навколишнього середовища в Україні.
Розробки

- Виявлення лісових та степових пожеж, методика вирішення тематичної задачі
- Супутникова технологія виявлення тектонічно розущільнених високопроникних зон у літосфері
- Супутникові технології прогнозу покладів вуглеводнів на суходолі
- Супутникові технології прогнозу покладів вуглеводнів на шельфі на основі методу виявлення теплових і радіохвильових аномалій
- Технологія визначення втрат тепла з теплотрубопроводів, промислових об'єктів, соціальних і житлових споруджень із використанням дистанційної зйомки
- Технологія визначення складу й фітосанітарного стану лісів
- Технологія обробки багато- і гіперспектральних знімків з метою підвищення їхньої інформативності
- Технологія оцінки впливу геодинамічних факторів на геоекологічний стан міських агломерацій
- Технологія оцінки впливу міських агломерацій на зміну ландшафтів регіонів
- Технологія оцінки екостану ландшафтів України
- Технологія оцінки стану й прогнозу врожайності сільськогосподарських культур на основі комплексної обробки наземної й космічної інформації
Участь у конференціях, семінарах, виставках...

-
Семінари-2022
У Науковому центрі аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України працює науково-учбовий семінар. Керівник семінару – член-кореспондент НАН України М.О. Попов, секретар семінару – Тетяна Анатоліївна Орленко, тел. +380 44 486 11 48.
-
Проведені семінари 2022 року
Протокол №1 ДУ «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України» 01 червня 2022 р., м. Київ Проведені семінари 2022 р. № Прізвище, ініціали Тема семінару Дата 1 Андреєв А.А. Оптимізація набору даних ДЗЗ для задач класифікації земних покривів 31.05.2022
-
ХХVI виставка індустрії безпеки «БЕЗПЕКА 2021» (14-16 вересня 2021 року)
ДУ «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України» прийняв участь у ХХVI виставці індустрії безпеки «БЕЗПЕКА 2021», яка відбулась 14-16 вересня 2021 року у Виставковому центрі «КИЇВЕКСПОПЛАЗА», Київська обл., вул. Амстердамська, 1
-
Конференція високого рівня "Стратегічне партнерство між ЄС і Україною у сфері критичної сировини та акумуляторів" (13 липня 2021 року)
13 липня 2021 року у Києві відбулась Конференція високого рівня "Стратегічне партнерство між ЄС і Україною у сфері критичної сировини та акумуляторів", організована за спільною ініціативою Генерального директорату з питань внутрішнього ринку, промисловості та підприємництва (DG GROW) Європейської Комісії та Уряду України.
-
Рік у складі 25-ої Української антарктичної експедиції
29 квітня 2021 року повернулась в Україну 25-а Українська антарктична експедиція (УАЕ). У складі цієї експедиції працював і молодший науковий співробітник нашого Центру Ігор Артеменко. Під час експедиції Ігор виконував обов’язки гідрометеоролога, зокрема, проводив вимірювання стану атмосфери, гідрометеорологічних показників, а також інші роботи, необхідні для забезпечення оптимального функціонування станції.Ми раді вітати Ігоря з поверненням! Бажаємо швидкої адаптації та плідного освоєння здобутого в експедиції матеріалу.
-
ХХV ювілейна міжнародна виставка ІНДУСТРІЯ БЕЗПЕКИ «БЕЗПЕКА 2020» (6-9 жовтня 2020 року)
ДУ «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України» прийняв участь у ХХV ювілейній міжнародній виставці ІНДУСТРІЇ БЕЗПЕКИ «БЕЗПЕКА 2020», яка відбулась 6-9 жовтня 2020 року у ВЦ «КиївЕкспоПлаза».
-
Третя конференція з питань Глобальної геоекологічної зйомки в ключових зонах чорноземів (BASGES) в місті Ченду (20-21 листопада 2019 року)
20-21 листопада 2019 року в місті Ченду (екомісто Тяньфу), столиці провінції Сичуань, відбулась третя конференція з питань Глобальної геоекологічної зйомки в ключових зонах чорноземів (BASGES). Конференція була організована Міжнародною Асоціацією Black Soil і Шеньянским геологорозвідувальних центром Китайської геологічної служби. У конференції взяли участь понад 80 експертів і вчених від Департаменту природних ресурсів Хейлунцзян, Китайського гірничо-технологічного університету, Технологічного університету Ченду, Університету Цзілінь, Пекінського університету, Нанкинского університету, Китайського університету геонаук, Пекінського інституту геології для ядерної промисловості, Глобального геохімічного еталона, Міжнародної федерації геонаук, Чеської геологічної служби, з Інституту геологічних наук Національної академії наук України, Монгольського геологорозвідувального центру та ін.
Інші події з життя Центру в розділі Події.
Монографії Центру

- Основи дистанційного зондування Землі: історія та практичне застосування
- Сучасні методи дистанційного пошуку корисних копалин
- Парниковий ефект і зміни клімату в Україні: оцінки та наслідки
- Комплексне управління, безпека і робастність
- Комплексне моделювання управління безпечним використанням продовольчих, водних і енергетичних ресурсів з метою сталого суспільного, економічного і екологічного розвитку
- Инфраструктура спутниковых геоинформационных ресурсов и их интеграция
- Earth systems change over Eastern Europe
- Спутниковые методы поиска полезных ископаемых
- Изменения земных систем в Восточной Европе
- Аерокосмічні дослідження геоекологічного середовища
- Багатоспектральні методи дистанційного зондування Землі в задачах природокористування
Наукові статті

Наукові статті співробітників Центру
Повний список опублікованих праць знаходиться у розділі Наукові статті.
Патенти на винаходи, отримані Центром

- № 88090 "Спосіб виявлення нафтогазоперспективних ділянок на морському шельфі", Автори: Лялько В.І., Попов М.О., Станкевич С.А., Воробйов А.І.
- № 86804 "Спосіб підвищення просторової розрізненості наземних геофізичних даних", Автори: Попов М.О., Станкевич С.А., Седлерова О.В.
- № 84877 "Спосіб підвищення просторової розрізненності багато спектральних аерокосмічних зображень на основі класифікування спектральних сигнатур об’єктів", Автори: Попов М.О., Станкевич С.А.
- № 81195 "Спосіб підвищення спектральної розрізненності багатоспектральних аерокосмічних зображень", Автори: Попов М.О., Станкевич С.А., Козлова А.О.
- № 79127 "Спосіб виявлення аерокосмічних зображень, спотворених вздовж стовпчиків", Автори: Попов М.О., Станкевич С.А., Бушуєв Є.І.
- № 77811 "Спосіб пошуку нафтогазоносних об’єктів на морському шельфі", Автори: Воробйов А.І., Лялько В.І., Попов М.О.
- № 76221 "Спосіб виявлення площових аномалій яскравості на цифровому зображенні та пристрій для його здійснення", Автори: Попов М.О., Станкевич С.А., Безкровний В.В., Воробйов А.І., Зайцев О.В.
- № 65757 "Спосіб тематичного дешифрування аерокосмічних зображень", Автори Федоровський О.Д., Якимчук В.Г.
- № 63073А "Мультиспектральний структурно-польовий спосіб прогнозування покладів нафти і газу", Автори Перерва В.М., Тепляков М.О., Архіпов О.І., Гонтаренко О.В., Бусел Г.Ф., Левчик О.І., Оскан’ян Т.В.
- № 56774 "Спосіб тематичного дешифрування аерокосмічних зображень", Автори: Попов М.О., Порхун О.А.