lyalko v i full

З глибоким сумом сповіщаємо, що 24 вересня 2022 року на 92-му році пішов із життя відомий вчений в галузі геології, гідрогеології, геотермії та аерокосмічних досліджень Землі, лауреат Державних премій України в галузі науки і техніки, премії ім. В.І. Вернадського АН України, Заслужений діяч науки і техніки України, почесний директор Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України, академік НАН України Вадим Іванович Лялько.

Вадим Іванович Лялько народився 1 вересня 1931 року у м. Переяславі-Хмельницькому Київської області. З 1955 р., після закінчення з відзнакою геологічного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, його життя пов’язане з Академією наук. До 1992 р. він працював в Інституті геологічних наук АН УРСР, де пройшов шлях від інженера відділу гідрогеології до завідувача відділу тепломасопереносу в земній корі.

image001

З 1992 по 2016 рік Вадим Іванович – директор Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України, що є його дітищем і справою життя. З 2016 р. – почесний директор ЦАКДЗ ІГН НАН України.

Фундаментальні дослідження Вадима Івановича дали змогу обґрунтувати новий напрям у науках про Землю — енергомасообмін у геосистемах, який розвивається у форматі оригінальної наукової школи. Вона розглядає енергомасообмін у геосистемах, його вплив на дуже чутливі до дії різних природних й антропогенних факторів фізико-хімічні і біологічні механізми, які відповідають за формування спектрального відгуку природних об’єктів.

image002
Слід відмітити значний внесок Вадима Івановича у теоретико-методичне обґрунтування і практичне випробування у виробничих умовах нових методів аерокосмічного землезнавства (радарна інтерферометрія, гіперспектрометрія та ін.). Це сприяло реалізації таких актуальних природоресурсних і природоохоронних завдань, як аерокосмічні пошуки нафтогазових покладів, контроль і прогнозування врожайності сільськогосподарських культур, зменшення пожежонебезпечності лісів, боротьба з підтопленнями, паводками, вивчення екологічного стану територій та акваторій, оцінювання опускань земної поверхні в районах закриття вугільних шахт.

Вадим Іванович опублікував понад 600 праць, з них 30 монографій. Серед його учнів багато кандидатів і докторів наук. Чимало зусиль Вадим Іванович віддавав науково-організаційній діяльності – він був головним редактором і ідеологом «Українського журналу дистанційного зондування Землі».

В.І. Лялько був науковим керівником проєкту дослідження природних ресурсів аерокосмічними засобами в межах Національної космічної програми України, виступав координатором ВНЗ НАН України у вітчизняному проєкті — частині Міжнародної програми «Глобальна система систем обстеження Землі» (GEOSS), Європейській програмі «Глобальний моніторинг для навколишнього середовища та безпеки» (GMES). В.І. Лялько був обраний до складу Міжнародної академії астронавтики.

image003
Наукові здобутки і громадська діяльність В.І. Лялька відзначені орденом «За заслуги» ІІІ та ІІ ступеня. За наукові досягнення йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1997), присуджено Державну премію УРСР в галузі науки і техніки (1989), Державну премію України в галузі науки і техніки (2004), нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України (2010).

image004
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним і близьким Вадима Івановича.

image005

Світла пам’ять про Вадима Івановича – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, відданого патріота України – назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним!

Адміністрація Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі ІГН НАН України